Goralská karčma w Zdziarze – Słowacja

Tak tak, Słowacja i moje pierwsze zagraniczne placki z gulaszem 🙂 Goralska Karcma znajduje się w Zdziarze, małej wiosce leżącej przy szosie nr 66, 10 kilometrów od granicy z Polską. Z tego miejsca rozlegają się piękne widoki na pasmo Magury Spiskiej oraz na Tatry Bielskie z imponującym Hawraniem (2 152 m n.p.m.)  i Płaczliwą Skałą (2142 m n.p.m.).Karczma świeciła pustkami. Nie wiem, czy to dlatego że był 1 maja, czy dlatego, że tutaj po prostu jest taki słaby ruch. W każdym razie danie podano dość szybko, po ok. 10 minutach. Sam placek sprawiał wrażenie, że usmażony był z jakiejś gotowej papki ziemniaczanej. Był zbity jak gruby naleśnik. Pewnie dlatego podano go tak szybko. Gulasz poprawny, bez udziwnień, nawet bym powiedział że trochę mdły. Bardzo smaczne surówki i dodatek w postaci tartego żółtego sera.

Ciekawa i zarazem przydatna dla alergików była kolumna w cenniku, która wskazywała konkretne alergeny w potrawach. Obsługa miła, choć bardziej zajęta przesadzaniem kwiatków. We wsi spokój, nic się nie dzieje, a tu nagle turysty przychodzą i trzeba obsłużyć. Tak mniej więcej to wyglądało 🙂 Z drugiej strony mieliśmy spokój w lokalu, nikt nie krzyczał nad uchem.

Porcja była dość syta. Niestety cena 7,90 € (euro) co w przeliczeniu razy 4,21388126 zł. (kurs obecny) dawało – bagatela – 33,289662 zł to jak na razie najdroższe placki w mojej „karierze”. No ale raz, że był 1 maja, więc wybór lokali był ograniczony, dwa, że wycieczka po okolicznych górkach trochę wyczerpała zasoby energetyczne a do samochodu było jeszcze całe 2,5 km, (:)) a trzy, że raz się żyje, prawda? 😉

Goralská karčma
Penzión Ždiar
Ždiar 460
05945 Ždiar
info@penzionzdiar.sk
telefón: +421 52 4498 138
telefón: +421 905 926 601

http://www.penzionzdiar.sk

Comments are Disabled